Tarcze szlifierskie diamentowe a wzory i typy segmentów i dobór narzędzia

Narzędzia diamentowe w obróbce betonu bądź materiałów betonopodobnych i kamieni są dziś bardzo popularne, jest to główna metoda obróbki kamieni i betonów ( ręcznie urządzeniem silnikowym-zazwyczaj elektronarzędziem ). Tarcze do szlifowania na początku były mocno rozpowszechnione w dziedzinie kamieniarstwa, głównie obrabiano nimi kamień , służyły do prac wspomagających oraz obróbczych.Następnie owe narzędzia zaczęły pojawiać się w budownictwie. Dziś są bardzo mocno popularne w pracach kosmetycznych betonu jak i obróbce posadzek czy też usuwania niepożądanych nadlewek.

Na runku światowym jak i polskim mamy dziś przesyt narzędzi diamentowych a producenci i importerzy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań technicznym jak i wizualnych nowinek-wiadomo, że produkt czym wygląda bardziej zachęcająco tym łatwiej go sprzedać. W tarczach do szlifowania stosuje się przeróżne rodzaje segmentów jak i ich geometryczne rozmieszczenie na dysku. Poniżej kilka przykładów.

Jest kilka ważnych aspektów, którymi należałoby się kierować przy doborze narzędzia do obróbki betonu bądź innego materiału. Pierwsza bardzo ważna sprawa to decyzja jakie wybrać spoiwo. Są trzy podstawowe rodzaje spoiw od najmniększego tj. Pochodne brązu poprzez średnie np.kobal po najtwardsze typu wolfram. Należy również pamietać, że spoiwa w zróżnicowany sposób odprowadzają ciepło wytworzone podczas szlifowania.
Następnym istotnym argumentem jest wybór wielkości i twardości ziarna diamentowego, zazwyczaj do materiałów bardzo twardych używa się bardzo mocno rozdrobnionych cząsteczek diamentu.
Geometria segmentu diamentowego i jego rozmieszczenie ma również wpływ na jakość pracy i żywotność narzędzia. Nie jest może najważniejszym wyznacznikiem przy pracach typowo budowlanych gdzie mamy do czynienia głównie z betonem o różnych klasach ścieralności i twardości ale na pewno powinna być brana pod uwagę przy doborze narzędzia.
Jeżeli mamy możliwość chłodzenia tarczy diamentowej na pewno ma to znaczny wpływ na jej żywotność.Ciepło przy obróbce jakiegokolwiek materiału ma negatywny wpływ na narzędzie którym pracujemy.
Należy również zwrócić uwagę na elektronarzędzie, którym będziemy szlifować, musi ono być prawidłowo dobrane do tarczy (bądź tarcza do elektornarzędzia) , bardzo dobrze jeżeli w maszynie mamy regulację obrotów. Można dopasować obroty do rodzaju obrabianego materiału co na pewno poprawi jakość pracy i przełoży się na żywotność narzędzia diamentowego.
Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pracownika, który będzie pracował urządzeniem. Jeżeli będzie robił to odpowiednio przy założeniu, że produkt został dobrany zgodnie z wykładnikami powyżej przełoży się to na żywotność tarczy.